+48572539218 +48698087507

  • Pinterest
adlex.wizituwka.jpg

©2019 by ADLEX-TURYSTYKA. Wszelkie prawa zastrzeżone

 Międzyrzeckie Rejon Umocniony

Pętla Boryszyńska należy do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Jest to południowa część centralnego odcinka MRU. Miała stanowić zaplecze dla niewybudowanej baterii nr 5. To przede wszystkim atrakcja dla miłośników podziemnych wycieczek. Do wyboru mamy dwie trasy zwiedzania – długą oraz krótką. Pętla Boryszyńska to skarb dla odkrywców.

adlex-turystyka

Twierdza Świnoujście

Twierdza Świnoujście to pruski zespół fortyfikacyjny wzniesiony w XIX wieku. Jego głównym zadaniem była obrona bardzo ważnego w tamtych czasach portu. W skład twierdzy wchodziły cztery forty. Do dziś, w dobrym stanie zachowały się trzy z nich: Zachodni, Gerharda i Anioła. Fort II został zniszczony w latach 70. XX wieku.

adlex
adlex
adlex

Wilczy Szaniec

Mało kto zna historię budowy tajnej kwatery Hitlera na terenie dzisiejszej Polski. To niezwykle ciekawy Wilczy Szaniec, skąd Führer miał kierować akcją wojsk Rzeszy na wschodzie. Radiesteci doszukują się w tym miejscu silnej ziemskiej energii. Z kwatery pozostały gruzy, ale i tak warto ją odwiedzić. Ten zabytek to prawdziwa gratka dla historyków.

adlex

Kwatera Göringa

Przejdźmy jednak do kwater nazistów, o których jeszcze nie pisaliśmy. W Puszczy Piskiej niedaleko Pisza, konkretnie w Szerokim Borze, znajdowała się kwatera Himmlera. W czasie prowadzenia rozmów przez dowódców Rzeszy, wielokrotnie przemieszczali się oni między bunkrami. Narady były prowadzone m.in. w Wilczym Szańcu. Widoczny na zdjęciu bunkier koło Gierłoży znany jest jako bunkier Hermanna Göringa.

adlex

Kwatera w Mamerkach.

Zamach na Hitlera i Bursztynowa Komnata

W gęstych mazurskich lasach ukrywa się jedno z najbardziej tajemniczych miejsc pozostawionych w Polsce przez nazistów. Kwatery Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych (OKH) w Mamerkach wciąż skrywają niewyjaśnione historie. Niemcy zbudowali bunkry dla 1 500 oficerów niecałe 20 kilometrów od Wilczego Szańca – kwatery głównej Hitlera w Polsce. Po ponad 70 latach naukowcy wiercili w ścianach bunkra w poszukiwaniu Bursztynowej Komnaty. Nie potwierdzili znaleziska, ale nie zaprzeczyli, że kwatera w Mamerkach skrywa coś cennego.

adlex

Sowiecka Linia Mołotowa

Linia Mołotowa – pas sowieckich umocnień ciągnących się wzdłuż linii demarkacyjnej z III Rzeszą, wytyczonej po podziale Polski, dokonanym przez okupantów w 1939 roku na mocy traktatu o granicach i przyjaźni.

adlex

Schron atomowy w Podborsku

Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku to nowo otwarta placówka, będąca oddziałem Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Mieści się w dawnym, ściśle tajnym kompleksie wojskowym, w którym przechowywano amunicję atomową – głowice oraz bomby. Obiekt składał się z koszar oraz dwóch schronów służących za skład broni.Turyści, którzy chcą obejrzeć to miejsce, muszą przejść przez olbrzymie wrota przeciwatomowe. Po ich pokonaniu znajdują się wewnątrz bunkra-magazynu, gdzie zachowano wszystkie instalacje oraz urządzenia. W muzeum znajduje się również wystawa przybliżająca czas zimnej wojny. Na zainteresowanych czekają też informacje o wojskach rakietowych – jedna z takich jednostek stacjonowała w pobliskim Białogardzie.Warto wiedzieć, że Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku, to jedyna dawna składnica broni atomowe w Polsce, która została udostępniona zwiedzającym.
 

podborsko-sowiecki-bunkier-broni

Riese i tunele pod zamkiem Książ.

Riese, czyli Olbrzym, to sieć podziemnych korytarzy w Górach Sowich na Dolnym Śląsku. Nikt nie zna ich przeznaczenia, a nawet dokładnej siatki. Nie wiadomo ile kilometrów korytarzy pozostaje nieodkrytych w powiecie wałbrzyskim, a ile jeszcze planowanych było do wydrążenia. Gdzie miały prowadzić? Czy okolice Walimia miały być połączone z zamkiem Książ? Do tej pory więcej jest pytań, niż odpowiedzi.

adlex
adlex

Rejon Umocniony Hel

Mierzeja Helska to nie tylko plaże i bikini, ale i kilkadziesiąt lat historii militarnej Polski. Korzystając ze ścieżki rowerowej biegnącej po Półwyspie Helskim nasz kolejny dzień na Helu spędziliśmy na poszukiwaniu fortyfikacji, rozrzuconych po helskich lasach. Rano zameldowaliśmy się na przystani przy Targu Rybnym w Gdańsku, by już dwie godziny później schodzić z pokładu katamaranu Żeglugi Gdańskiej w Helu.

Bunkry na Wolinie

Próby dowiedzenia, że Wolin był germański ponowiono za panowania III Rzeszy. Bardzo liczyli na to szef SS Heinrich Himmler i minister propagandy Joseph Goebbels. Posłano tu kolejne ekspedycje naukowe na Srebrne Wzgórze i woliński rynek. Badacze za wszelką cenę starali się dowieść germańskiego pochodzenia Wolina. Z tym nie zgadzali się polscy naukowcy, ale wyniki pracy niemieckich archeologów zaginęły, gdy wybuchła II wojna światowa.

adlex
adlex

Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra koło Kłodzka była jedną z najpotężniejszych fortyfikacji XVIII wieku. Okazałe obwarowania mogły pomieścić aż 5000 żołnierzy, a zgromadzone w magazynach zapasy zapewniały prowiant nawet na pięć miesięcy oblężenia. Niektórzy twierdzą, że to właśnie tu może być ukryty sławny złoty pociąg.

adlex

Twierdza Dęblin

U zbiegu Wieprza i Wisły kryją się pozostałości fortyfikacji wzniesionych przez Rosję w XIX wieku. Twierdza Dęblin była obiecującym i strategicznie położonym obiektem. Nadzieje na skuteczne wykorzystanie fortu przyczyniły się do podjęcia próby jego  modernizacji. Dlaczego nikt nie wykorzystał potencjału Twierdzy Dęblin?

adlex

Bunkry Baterii Blüchera 

Znajdujący się w Ustce Park Spotkań z Historią umożliwia zwiedzanie obiektów dawnej Baterii Blüchera. Nazwa ta nadana została na cześć pruskiego feldmarszałka Gebharda Leberechta von Blüchera, dowódcy armii pruskiej między innymi w zwycięskiej bitwie pod Waterloo W skład górującego nad ujściem rzeki Słupi kompleksu wchodziły powstałe w 1938 roku cztery żelbetowe stanowiska artylerii przeciwlotniczej

adlex

Bunkry z przełomu XIX i XX, zlokalizowane przy moście kolejowym na rzece Pasłęce. Jest to jeden z dwóch takich obiektów na Warmii i Mazurach (podobny bunkier znajduje się w Samborowie. Dawniej każda z dwóch czterokondygnacyjnych wież była zwieńczona kopułami pancernymi (wieżyczki Grusona). Kopuły zostały nielegalnie zdemontowane i wywiezione do muzeum w Dreźnie. Dwie wieże, usytuowane nad brzegiem rzeki po obu stronach mostu kolejowego, połączone są poterną (tunelem). Wieże przeznaczone były dla dwóch plutonów piechoty i uzbrojone były w trzy ciężkie karabiny maszynowe oraz armatę szybkostrzelną.

Tomaryny